Zespół suchego oka – czym jest i jak mu zapobiec

Zespół suchego oka jest schorzeniem, na które cierpi coraz więcej młodych pacjentów. Niegdyś suche oko uważane było za przypadłość osób w podeszłym wieku lub pacjentów po laserowej operacji oka, dziś dotyczy nawet co drugiej osoby, która odwiedza gabinet okulisty. Jak zapobiec wystąpieniu ZSO?

Na zespół suchego oka składa się szereg objawów, takich, jak: pieczenie, kłucie, swędzenie, pieczenie oka, uczucie obecności ciała obcego albo piasku pod powiekami i wreszcie suchość oka lub przeciwnie – nadmierne łzawienie. Te symptomy mogą wystąpić zarówno w wyniku chorób wrodzonych, zmian hormonalnych, jak i jako skutek nadwyrężania wzroku i niehigienicznego trybu życia. Sprawdź, jak uniknąć suchości oka.

Po pierwsze: mniej komputera

W profilaktyce zespołu suchego oka bardzo ważne jest przede wszystkim rozsądne korzystanie z komputera, smartfonu, tabletu i telewizora. Co prawda wzrok można nadwyrężyć nie tylko przed ekranem, ale też na przykład czytając przy słabym świetle, prowadząc regularnie samochód po zmroku, wykonując pracę wymagającą operowania małymi elementami – na przykład szyjąc, składając urządzenia na taśmie produkcyjnej – ale najczęściej problem występuje w wyniku nadużywania komputera podczas pracy biurowej. Często nie mamy wpływu na ilość czasu spędzanego przed ekranem w pracy, ale wciąż, nawet jeśli masz pracę wymagającą nieustannego wpatrywania się w ekran, możesz po pierwsze zadbać o to, by co godzinę przez kilka minut odpoczywać od ekranu, a po drugie po godzinach pracy nie patrzeć na smartfon, komputer ani telewizor. Znalezienie hobby, które nie wymaga wpatrywania się w ekran wyjdzie na zdrowie nie tylko twoim oczom, ale też ogólnemu stanowi zdrowia.

Pod drugie: zadbaj o dietę

Dieta ma ogromne znaczenie w profilaktyce zespołu suchego oka. Jeśli chcesz uniknąć tej choroby, przede wszystkim włącz do diety produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, które znajdziesz w tłustych rybach, jak makrela, łosoś, sardynki czy śledzie. W kwasy Omega 3 bogate są także oleje roślinne, jak na przykład olej lniany. Do jadłospisu dodaj także pomarańczowe warzywa, jak marchew, dynia oraz bataty – to źródła witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego działania wzroku. Bardzo korzystne dla oczu są także substancje zawarte w czerwonych i fioletowych owocach – truskawkach, jagodach, winogronach.

Pij wodę i śpij na zdrowie

Suchość oka często wynika z nieprawidłowego, niehigienicznego trybu życia. Jeśli chcesz uniknąć dyskomfortu związanego z uczuciem obecności piasku pod oczami, wysypiaj się – minimum 7 godzin na dobę w regularnych godzinach i pij dużo wody – co najmniej 6-8 szklanek dziennie. Dzięki temu nawodnisz organizm i zyskasz pewność, że ma on wystarczająco wody aby wyprodukować film łzowy pokrywający oko.