Zdrowy kot – najważniejsze zabiegi i badania

Właściciele kotów często niepokoją się stanem zdrowia pupila nie wiedząc, jaka jest przyczyna jego dziwnych zachowań. Dziś zdradzimy Ci, co może dolegać Twojemu futrzakowi, gdy zauważysz niepokojące objawy.

Kot, który wychodzi na zewnątrz lub nawet przebywa jedynie w domu, nadal jest narażony na różne choroby czy dolegliwości. Najczęściej naszych przyjaciół dotyka zarobaczenie, którego nie warto lekceważyć. W takich sytuacjach zwierzak może wymiotować, być posępny, odmawiać jedzenia lub zabawy. Więcej śpi i jest zaniepokojony. Co wtedy zrobić? Czy zawsze konieczna jest wizyta u weterynarza?

Kocie przypadłości – robaki i inne pasożyty

Wychodzący przyjaciel może zarazić się pasożytami od innych, dzikich kotów i tym samym naraża również nas na nieprzyjemności. Może przyprowadzić do domu pchły czy – jeżeli będzie nieszczepiony – nawet wściekliznę. Gdy zauważymy, że nasz futrzak dziwnie się zachowuje, nie je, częściej śpi czy jest niespokojny, warto podać mu tabletkę lub żel odrobaczający. Takie środki najlepiej kupować bezpośrednio u weterynarza: http://duowet.net/. Jeżeli po takim zabiegu nie zauważymy żadnych zmian, a jego stan zdrowia się pogorszy, konieczna będzie ponowna wizyta u specjalisty.

Szczepienie kota i kontrolne badania – czy warto?

Posiadając zwierzaka musimy o niego dbać, czego nie trzeba tłumaczyć. Jednak często w wirze codzienności zapominamy o szczepieniu czy wizycie kontrolnej. Powinniśmy zaprowadzić kota do weterynarza przynajmniej co pół roku (gdy wychodzi na dwór) lub raz na rok. Także przy niepokojących zachowaniach futrzaka, warto zgłosić się do specjalisty. Pamiętajmy także o regularnym szczepieniu przyjaciela na wściekliznę i przeciw kociej białaczce. To sprawi, że nasze zwierzątko zawsze będzie zdrowie, a nawet jeżeli zachoruje, to proces leczenia przebiegnie szybciej i kot będzie miał więcej szans na wyjście z choroby.

Nie zapominajmy także o regularnym sprawdzaniu sierści i skóry pupila. Wszelkie oznaki zadrapania, zaczerwienienia czy linienie, które do tej pory nie występowało, warto konsultować z weterynarzem. Także ważna jest zdrowa dieta i zróżnicowane pokarmy. Będzie skutkowało to lepszym zdrowiem futrzaka oraz witalnością. Jeżeli nasz kot jest sterylizowany, powinien przyjmować specjalne suplementy diety, przeznaczone dla niego po takim zabiegu. Więcej o profilaktyce i leczeniu kotów przeczytasz tutaj: http://duowet.net/profilaktyka-2/.