Zasady diety dla biegających. Na co zwrócić uwagę?

appetizer-2802_640Bieganie pozwala na poprawę kondycji fizycznej i zachowanie zdrowia. Udane treningi mogą skutecznie rozprawić się z chandrą, wpływają także pozytywnie na pewność siebie. Uprawianie tego rodzaju sportu wiąże się jednak z zachowaniem pewnych zasad. Jednym z najważniejszych elementów efektywnych ćwiczeń jest prawidłowo dobrana dieta.

Źródło witalności

Jadłospis sportowca powinien być dobrze przemyślany. Trzeba pamiętać, że spożywane posiłki mają bezpośredni wpływ na jakość treningów. Biegacze przede wszystkim powinni zrezygnować ze spożywania fast-foodów oraz słodyczy. Tego typu produkty nie zawierają składników odżywczych, są za to przepełnione zbędnymi kaloriami i dużą ilością prostych cukrów. Zbilansowana dieta składa się z dobrze skomponowanych posiłków zawierających pięć głównych składników odżywczych dobranych w odpowiednich proporcjach. Należą do nich węglowodany, tłuszcze, białka oraz witaminy i minerały. Nie można zbyt często korzystać z suplementów diety, są gorzej wchłaniane i tolerowane przez organizm. Najlepiej swój jadłospis wypełnić dużą ilością warzyw, owoców, białego mięsa, ryb i pełnoziarnistego pieczywa.

Podczas biegania ciało wydala dużą ilość potu i pary. Bardzo ważne jest, by nie doprowadzić do przegrzania i odwodnienia. Biegacze powinni uzupełniać braki wodą mineralną lub przeznaczonymi dla osób aktywnych napojami izotonicznymi. Trzeba także pamiętać o odpowiedniej regeneracji organizmu. Przetrenowanie nie wpływa pozytywnie na osiągnięcia w sporcie.

Przeciwwskazania

Nie każdy może uprawiać jogging. Przed rozpoczęciem forsownych treningów trzeba skonsultować się z lekarzami pracującymi w specjalistycznych poradniach, np.denteam.pl. Osoby otyłe powinny unikać tego rodzaju aktywności. Nadmierny nacisk podczas biegania, spowodowany dodatkowymi kilogramami, może trwale uszkodzić stawy. Chorzy najpierw powinni udać się na wizytę do dietetyka, który pomoże zrzucić wagę. Tylko bezpiecznie uprawiany sport może dać dużo przyjemności.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.