W jaki sposób szlifować zdobyte umiejętności językowe?

uk-1067140_640

Jeżeli po miesiącach lub latach nauki języka obcego kursy wreszcie zostały ukończone, nie można spocząć na laurach. Umiejętności językowe trzeba szlifować nieustannie. W przeciwnym razie słówka i konstrukcje gramatyczne zaczną uciekać z głowy.

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

Praktyka w doskonaleniu umiejętności językowych jest kluczowa. Istnieje szereg sposobów pozwalających na codzienny trening kompetencji. Nie zawsze wiąże się on ze spędzaniem wielu godzin nad książką i słownikiem. Można w skuteczny sposób bawić się językiem i czerpać z nauki przyjemność.

Jednym z najlepszych sposobów szlifowania języka jest śledzenie zagranicznych portali informacyjnych. Sprawdzanie newsów, ciekawostek i artykułów o różnej tematyce znacznie poszerza zasób słownictwa. Najlepiej początkowo szukać informacji wiążących się z personalnymi upodobaniami. Kobietom mogą spodobać się portale o urodzie, mężczyźni z pewnością będą czerpać przyjemność ze śledzenia stron sportowych. Warto także założyć profil za zagranicznych portalach społecznościowych lub różnego rodzaju forach dyskusyjnych. Aktywny udział w dyskusji zmusza do poszukiwania nowych słów i szybkiego tłumaczenia wpisów innych osób. Warto komentować opublikowane artykuły i notki. Dzięki temu można znacznie poszerzyć wiedzę. Ciekawym i nowoczesnym sposobem doskonalenia kompetencji językowych jest także korzystanie z czytników e-book z wbudowanymi słownikami.

Audiobooki, muzyka i radio

Z językiem obcym trzeba się nieustannie osłuchiwać. Nie oznacza to jednak nudnego powtarzania fraz, które nagrywane są przez native speakerów na potrzeby szkolnych płyt CD. Świetnym sposobem osłuchiwania się z językiem jest tłumaczenie ulubionych piosenek i śpiewanie ich np. podczas imprez z karaoke. Warto także zamawiać audiobooki do ulubionych książek napisanych w języku obcym. Można ich słuchać np. jadąc autobusem, uprawiając lekki sport lub spacerując po mieście. Dobrze jest wdrożyć nawyk regularnego słuchania radia zagranicznego. Można wybrać interesującą audycję, niekoniecznie muszą być to wiadomości ze świata lub newsy polityczne. W internecie funkcjonuje mnóstwo portali z ciekawymi plikami video lub audio, a także wszelkiego rodzaju blogi i videoblogi. Warto śledzić udostępniane nowości, często filmiki i artykuły udostępniane są przez zwykłych ludzi – ich język nie jest więc bardzo skomplikowany i łatwo go zrozumieć. W internecie można także znaleźć przyjaciela z zagranicy i rozmawiać z nim przez program skype.

Bezbłędne mówienie

Sposoby opisane powyżej są świetne podczas szlifowania umiejętności językowych. Nie można jednak zapominać, że nie są one tak skuteczne jak lekcje z nauczycielem. Pewność, że wszystkie konstrukcje rozumie się poprawnie oraz wszystkie słówka wypowiada się odpowiednio, może dać tylko lektor z doświadczeniem. Dlatego raz na jakiś czas dobrze jest wybrać się do szkoły językowej i skorzystać z pakietu lekcji. Nauczyciel skoryguje ewentualne błędy i ułatwi zdobycie wyższego poziomu umiejętności.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.