Sposoby na ćwiczenie wymowy języka angielskiego

gerund-1025453_640

Może się zdarzyć, że chodząc na lekcje angielskiego organizowane w szkole i dodatkowo na kursy językowe, będziemy chcieli również ćwiczyć język w domu. Co prawda większość uczniów nie lubi poświęcać na naukę zbyt wiele czasu, ale są tacy, którzy nie tylko to lubią, ale przede wszystkim mają do tego motywację. Chcą sobie zapewnić lepszą przyszłość, a wiadomo, że w dzisiejszych czasach będzie ona niemożliwa bez znajomości języków obcych. Są pewne sposoby, dzięki którym oprócz słownictwa czy gramatyki, przećwiczy się także wymowę.

Praktyka czyni mistrza

Przede wszystkim, aby być w czymś dobrym, trzeba bardzo dużo trenować. Szczególnie jeśli chodzi o języki obce i sztukę posługiwania się nimi. Dlatego jeśli chcemy być w tym dobrzy, powinniśmy rozmawiać, nawet sami ze sobą. To nie muszą być jedynie dialogi z nauczycielami czy zagranicznymi przyjaciółmi, chociaż to oczywiście również podnosi umiejętności. Trzeba pamiętać, że to, co mówimy sobie w głowie, będzie brzmiało inaczej niż to, co będziemy wypowiadać na głos. Dlatego istotne jest, aby podczas ćwiczeń wypowiadać głoski, wyrazy czy całe zdania. Jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń warto upewnić się co do wymowy poszczególnych głosek oraz poprawnego akcentowania. W takiej sytuacji należy się nauczyć korzystania z transkrypcji fonetycznej. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, jakie są różnice w wymowie pomiędzy naszym ojczystym, a obcym językiem. Zaczynając ćwiczenia, warto skupić się na takich głoskach czy sylabach, z którymi mamy problemy. Najwięcej jest ich w przypadku zbitki „th”, która faktycznie może być kłopotliwa.

Dobrym sposobem na to, aby nauczyć się, jak poprawnie mówić po angielsku, jest zwrócenie uwagi na błędy popełniane przez naszych rodaków. Taka metoda nie ma za zadania wyśmiać osób, próbujących nauczyć się języka angielskiego. Chodzi jedynie o skorzystanie z tego jako ćwiczenia – nauczenie się na ich błędach. Można znaleźć filmiki na youtube czy różne strony internetowe, gdzie jest zwracana uwaga na to, jakich błędów w wymowie nie popełniać. Co prawda słuchanie czy patrzenie na siebie na przykład na różnych nagraniach jest bardzo krępujące, warto w jakiś sposób zarejestrować swoją wymowę podczas ćwiczeń. Później, kiedy będziemy odsłuchiwać nagrania, usłyszymy, w którym momencie popełniliśmy błąd i nad czym jeszcze musimy popracować. Na początku może to przychodzić z trudem, ale to naprawdę sprawdzony sposób.

Nauka posługiwania się językiem obcym zawsze jest trudna. Kiedy chcemy w szybszym czasie opanować wymowę, warto poćwiczyć to w domu. Trzeba jednak pamiętać, że takie ćwiczenia są jedynie uzupełniające i w żadnej sytuacji nie zastąpią nauki metodą bezpośrednią, przy pomocy wyspecjalizowanego i odpowiednio wykształconego nauczyciela. Podczas praktykowania poprawnej wymowy nie nauczymy się gramatyki, w skład której wchodzą różne używane czasy oraz same konstrukcje zdań oraz słownictwa, które jest równie ważne. Dlatego można łączyć domowe ćwiczenia z obowiązkowymi lekcjami metodą bezpośrednią, ale nigdy nie należy rezygnować z tego drugiego. Nie dość, że nie da nam to upragnionych efektów, to jeszcze możemy z czasem zapomnieć o ważnych zasadach, panujących w języku angielskim.

 

2Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

 

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.