Skuteczne metody nauki angielskiego

 

W szkołach i na studiach najczęściej wykorzystywaną metodą nauki angielskiego jest metoda gramatyczno-tłumaczeniowa. Polega ona głównie na żmudnym wkuwaniu słówek i zasad gramatycznych. Nie każdy jednak potrafi uczyć się w ten sposób. Niektórzy potrzebują dodatkowych bodźców. Czy istnieją inne metody nauki angielskiego, które gwarantują skuteczność?

Metoda Colina Rose

Gdyby własnego języka uczono nas tak, jak uczy się języków w szkołach, nikt nigdy nie nauczyłby się mówić – słowa Marka Twaina oddają chyba całą istotę szkolnej nauki języków obcych. Czy rodzice niemowlaków, chcąc nauczyć je języka każą im powtarzać cały czas różne słówka? No, może tylko jeśli chodzi o słowo “mama” i “tata”. Czy uczą je gramatyki zanim jeszcze opanują mowę? Z pewnością nie! Podstawą metody Colina Rose są badania Rogera Sperry nad półkulowością mózgu (Nobel 1981) i Teoria Inteligencji Wielorakich Howarda Gardnera. Badania ta wykazały, że każdy z nas przyswaja wiedzę w inny sposób. Tylko 20% osób potrafi nauczyć się języka w szkole, dlatego że większość szkół korzysta z inteligencji matematyczno-logicznej i językowej. A przecież poza nimi jest także inteligencja muzyczna czy przestrzenno-wizualna. Metoda Colina Rose wykorzystuje wszystkie typy. W ten sposób powstają platformy online, na których każdy z nas znajdzie gry czy quizy, dostosowane do konkretnego typu inteligencji. Nauka dzięki temu jest efektywna i jednocześnie przyjemna.

Metoda Robina Callana

Do popularnych metod nauki angielskiego należy również ta, stworzona przez Robina Callana. Przede wszystkim metoda ta opiera się na konwersacji. Zajęcia od początku do końca prowadzone są w języku angielskim, a kursanci wyrywkowo pytani są o różne rzeczy. Uczeń musi wykorzystywać słownictwo poznane na danych zajęciach. Nie ma czasu na zastanowienie. Dzięki temu z czasem nabiera pewności w mówieniu, uczy się myśleć w obcym języku, a bariera nieśmiałości zostaje zlikwidowana. Dodatkowo wprowadzane słownictwo nie jest przestarzałe, jak w niektórych metodach. Często korzysta się z języka potocznego. Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego Częstochowa metodą Callana, zajrzyj na stronę: http://tarkowski.edu.pl/.