Konsekwencje zdrowotne niespłacania długów

Długi mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – rujnują domowy budżet i relacje z rodziną, wyłączają z życia towarzyskiego i społecznego, a także niszczą zdrowie. Mogą przyczynić się m.in. do nerwicy, bezsenności, wahania poziomu hormonów, a także depresji, myśli samobójczych oraz innych zaburzeń psychicznych. Wtedy zamiast po pomoc w zadłużeniu, należy zgłosić się także do lekarza specjalisty.

Wyniki badań są wstrząsające – okazuje się, że długi przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia i stanu fizycznego. Tymczasem liczba zadłużonych Polaków rośnie… Warto nauczyć się oszczędzania, a także prowadzić comiesięczny plan wydatków, aby nie doprowadzić do zadłużenia. Problemy finansowe prowadzą wtedy do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Jakich? Przestrzegamy poniżej.

Przewlekły stres

Zadłużenie pogorszy nie tylko nasz konta, ale również stan psychiczny – wszystkiemu winien jest zaś przewlekły stres. Kiedy jesteśmy zestresowani, nie możemy się skupić, racjonalnie myśleć, spać. Odczuwamy ciągły niepokój, mamy koszmary, budzimy się zniechęceni do życia. Stan ten wynika z potężnego stresu, ale i frustracji. Stąd zaś już tylko krok do poważniejszych chorób.

Nerwica

Nerwica, a konkretnie zespół zaburzeń nerwicowych, jest trudna do zdiagnozowania, gdyż jej objawy są różne u poszczególnych pacjentów. Można je zaś dostrzec zarówno w emocjach, sposobie zachowania, jak i na ciele. Obejmują one m.in. różne fobie, lęk, kłopoty z zasypianiem, przystosowaniem się do wymagań społecznych, problemy w relacjach międzyludzkich. Z objawów somatycznych wyróżniamy zaś bóle głowy, kołatanie serca, sztywność mięśni, fale gorąca, atopowe zapalenie skóry itd. Ponadto mogą zaburzyć koncentrację i pamiętać, a także zdolność do uczenia się.

Bezsenność

Problemy finansowe, a także ciągłe zastanawianie się nad tym, gdzie można uzyskać pomoc w zadłużeniu, mogą też prowadzić do bezsenności. Przewlekły stres jest mianowicie głównym czynnikiem wywołującym poważne kłopoty ze snem. Co więcej, nawet jeśli uda się zasnąć, budzimy się zmęczeni, gdyż podczas snu nie wychodzi z tzw. fazy aktywności. Nieprzyjemna dolegliwość może przemienić się w chroniczne zaburzenie, a także prowadzić do kolejnych negatywnych skutków – np. frustracji, wybuchów złości czy kłopotów z koncentracją.

Depresja

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych trudną sytuacją finansową jest depresja. Może ona doprowadzić do chronicznego zmęczenia, wahań nastroju, stanów lękowych, licznych dolegliwości cielesnych, braku sił, a nawet do myśli oraz prób samobójczych. Jest chorobą trudną w zdiagnozowaniu, ale i leczeniu – najlepsze efekty przynosi jednak psychoterapia.

Obecnie długi to problem naszych czasów. Nie są powodem do wstydu, lecz jednym z problemów, który należy pokonać. Warto też zwierzyć się bliskim i poprosić o pomoc w zadłużeniu. Przy poważnych zaburzeniach nieodzowna będzie zaś porada psychologa lub psychiatry.