Ile zapłacimy za podręczniki w przyszłym roku szkolnym?

books-441866_640W kolejnym roku rodzic zapłaci za podręczniki szkolne jeszcze więcej niż w latach poprzednich. W porównaniu z minionym rokiem ceny książek wzrosną o około 5-6 %.

Zaopatrując nasze dziecko w komplet podręczników zapłacimy średnio 30 zł więcej, mając malucha w pierwszych klasach podstawówki za box zapłacimy ok. 250 zł (bez podręczników do religii i języka), a im starsza klasa, tym książki są droższe. Za podręczniki do klasy 6 zapłacimy około 470 złotych! Szczególnie drogie są podręczniki dla uczniów rozpoczynających kolejny etap w edukacji (klasa czwarta, pierwsza klasa gimnazjum i liceum) – wtedy niektóre książki kupuje się na trzy lata. Ceny książek mogą się od siebie różnić w różnych placówkach. Na pewno dodatkowe koszty czekają rodziców dzieci, które uczą się języka na poziomie rozszerzonym albo dwóch języków. Tym bardziej jeżeli nasza pociecha uczęszcza do szkoły niepublicznej.

Podwyżka cen to prawdopodobnie dalszy efekt strat, jakie poniosą wydawcy przez wprowadzony w minionym roku bezpłatny rządowy elementarz dla klas pierwszych, za ten stan odpowiedzialne są także rosnące koszty produkcji książek.

Rodzice, którzy nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek, mogą poszukać używanych książek u uczniów starszych klas, na kiermaszach lub w antykwariatach oraz księgarniach (jeżeli prowadzą taką sprzedaż). Coraz popularniejsza jest wymiana lub tania sprzedaż poprzez grupy na portalach społecznościowych. Łatwo się do nich dopisać i śledzić oferty ludzi z całej Polski. Tanie podręczniki szkolne w nowym stanie można znaleźć także w dobrych sklepach internetowych. Zwłaszcza kiedy kupujemy podręczniki poza sezonem przypadającym na okres od czerwca do października. Wtedy najłatwiej o atrakcyjne ceny, promocje i rabaty.