Hirudoterapia – zastosowanie i właściwości

Leczenie pijawkami to jedna z najstarszych metod wykorzystywanych w medycynie. Hirudoterapia dawniej była bardzo popularna i równie skuteczna. Obecnie przeżywa swego rodzaju odrodzenie, a to wszystko dzięki niezwykłym właściwościom pijawek leczniczych.

Hirudoterapia kiedyś

Hirudoterapia była stosowana jeszcze w starożytności. Wówczas traktowano ją jako sposób na upuszczanie tzw. „złej krwi”. Korzystali z niej przede wszystkim zamożni ludzie, jednak z czasem, w wyniku rozwoju medycyny, leczenie pijawkami straciło na znaczeniu. Obecnie jednak pijawki lecznicze są doceniane przede wszystkim ze względu na hirudozwiązki umiejscowione w gruczołach ślinowych tych żyjątek. Mają one szerokie zastosowanie i pozytywnie wpływają na wiele dolegliwości.

Jak wygląda leczenie pijawkami?

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) poprzedzone jest przeprowadzaniem pogłębionego wywiadu z pacjentem, ze szczególnym uwzględnieniem przyjmowanych leków oraz przechodzonych chorób. W przypadku, gdy nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania, można przystąpić do zabiegu.

Ważne jest to, że pijawki stosowane w medycynie są hodowane w specjalnych warunkach. Te żyjące w środowisku naturalnym nie nadają się do zabiegów. Tak przygotowana pijawka jest umiejscawiana przy ciele pacjenta. W zależności od rodzaju terapii, może być przystawiana miejscowo bądź kompleksowo, w celu ogólnego poprawienia kondycji organizmu.

W przypadku osób, które pierwszy raz podchodzą do zabiegu nie mogą być stosowane więcej niż 4 pijawki. Podczas hirudoterapii pacjent traci od 4 do 8 ml krwi. W zamian za to otrzymuje liczne związki prozdrowotne. Po każdym zabiegu pijawki są natychmiastowo utylizowane.

Hirudozwiązki

Do najbardziej cenionych hirudozwiązków należą: aparyza (zmniejszająca lepkość i upłynniająca krew), hirudyna (działa przeciwzakrzepowo), hementyna (rozbija powstałe w organizmie zakrzepy) i gilatyna (ma działanie antyprzerzutowe). To tylko nieliczne z ponad 200 substancji wprowadzonych do organizmu osoby, u której prowadzone jest leczenie. Pozostałe związki mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, a także rozszerzają naczynia krwionośne.

Więcej na temat leczenia pijawkami medycznymi, ich zastosowanie i sposobów prowadzonych terapii można znaleźć na http://pijawki.abros.pl/.